Sveta Barbara

Začetek božično-novoletnega kroga praznikov prinaša priljubljena svetnica sv. Barbara (4. december). S pojavom premogovništva v Zasavju je sv. Barbara dobila množico novih častilcev, saj v svoje posebno varstvo jemlje tudi rudarje. Šega je bila do 19. stoletja že uveljavljena v starejših rudarskih območjih v Šleziji, na Saškem, na Češkem, v Loreni, na J. Tirolskem, v Porurju idr. Zakaj ravno Barbara? Delo v rudniku je bilo v preteklosti smrtno nevarno. Smrt brez zakramentov je stoletja veljala za strašno in skorajda brezbožno, saj nesrečnik ni mogel računati na blagor v onostranstvu. Prav to je doletelo sv. Barbaro, vendar je pri bogu izprosila, naj vsakomur, ki bo spoštoval njen spomin, nakloni milost svetih zakramentov ob zadnji uri. In nasprotno: kdor jo bo užalil, kljub najstrašnejšim ranam in bolečinam ne bo mogel umreti. Zato so rudarji pred odhodom v jamo pred njeno sliko ali kipom molili, marsikdo je imel sliko sv. Barbare tudi doma. Dodatno spoštovanje si je prislužila, ker so zaposleni pri rudniku pred drugo svetovno vojno 4. decembra prejeli t.i. Barbara Geld (decembrski dodatek). Med prvo in drugo svetovno vojno so sveto Barbaro počastili (tudi) s procesijo, ki se je vila od Vod do cerkve sv. Martina. Procesijo so sestavljali v svečane uniforme oblečeni rudniški uslužbenci in rudarji. Sprevodu so dajale ritem koračnice v izvedbi rudarske godbe na pihala. Pri maši so se pripadniki rudarskega stanu priporočili svoji zavetnici.
Po drugi svetovni vojni se je moralo čaščenje svetnikov umakniti drugačnemu svetovnemu nazoru, danes pa praznovanje svete Barbare ohranja Rudarsko muzejsko in etnološko društvo Perkmandeljc Trbovlje – RMED Perkmandeljc Trbovlje.

barbara1

Kip sv. Barbare na stalni ZMT razstavi Srečno … Črne doline!